Intervija ''Māmiņu klubs'' - Jautā fotogrāfam.
Aizraujoša, savdabīga, interesanta, atšķirīga - tāda ir šī intervija ar fotogrāfi Kitiju Reiteri! Lasiet, tveriet atziņas arī sev un sapratīsiet, ar ko viņa atšķiras no citiem fotogrāfiem!
Atverot tavu Facebook profilu, šķiet, viss jau skaidrs: ir rakstīts, ko tieši fotografē, kādās cenās, kur... Bet - pastāsti, ar ko no citiem fotogrāfiem atšķiries!
Domāju nav divu vienādu fotogrāfu, pat ja viņiem ir viena un tā pati kamera, fotografēšanas pieredze vai fotogrāfi mācījušies pie viena skolotāja – fotografēšanas stils atšķirsies.
Tādēļ man mīļākais teiciens par fotogrāfiem ir :
Tu neveido attēlu tikai ar kameru. Fotogrāfs ienes fotoattēlā veidošanas procesā dzīves ainas, kuras ir redzējis, grāmatas, ko lasījis, mūziku, kuru ir klausījies un cilvēkus, kurus ir mīlējis un turpina mīlēt.
Manuprāt, fotogrāfi dalās 3 kategorijās - pirmie ir ļoti tehniski, pareizi visu māk un saprot visu par fotoaparātiem un gaismām utt., bet radošuma ziņā varbūt nav tik spējīgi, foto ir labi, taču bieži bez “garšas”.
Otri fotogrāfi saprot visu tehniski un arī ir radoši - šie jau ierasti ir fotogrāfi ar pieredzi.
Un trešie, pie kuriem piederu arī es - tehniski nav tik spējīgi, bet ir ļoti radoši un idejām bagāti fotogrāfi.
Cilvēks, kurš audzis ļoti pareizu, sakārtotu dzīvi, viss, kā no labākā scenārija, domāju, ka šāds cilvēks nemaz neizlemtu kļūt par fotogrāfu.
Fotogrāfam jābūt gana raibai dzīvei, pašam nedaudz trakam, lai ir nu kurienes smelties idejas, atmiņas un pieredzi.
Jo kā jau teicu, katra bilde ko redzat- ir attiecīgā fotogrāfa pieredzētais pirms tam. Jo lielāka bagāža pieredzē, jo izcilākas bildes.
Es noteikti atšķiros ar sirsnību, dvēseliskumu un ļoti cilvēcīgo pieeju katram klientam, tas ir, nekad nestrādāju ar klientu nekādos laika ierobežojumos, ja fotosesija ir paredzēta stundu, nekad neskatos pulksteni un nevaktēju laiku ( pat ja strādāju studijā) vienmēr strādāju tik ilgi kamēr esmu panākusi no sesijas vēlamo rezultātu, no pieredzes tieši klienti man pirmie nogurst un saka viss :-D
Es pati varētu vēl 5 stundas bildēt, bet protams, kad beidzas sesijas un tiklīdz apsēžos -viss, jūtos izpumpēta un liekas, būtu maratons noskriets.
Jā, tā noteikti ir ļoti cilvēciskā pieeja katram klientam, ja man zvana kāda māmiņa un saka, ka viņa vēlas savam bērniņam dāvanu karti uzdāvināt, bet naudiņas ir tik cik ir, es noteikti dodu atlaidi un piekrītu un izdaru visu pēc labākās sirds.
Ja vajag aiziešu klientiem izdrukāt bildes, izveidošu foto gleznas un sadāvināšu bildes rāmjos un par darbu naudu neprasīšu. Man jau reiz pārmeta, ka man neesot biznesa tipa domāšana, bet es nevaru un nemāku paprasīt par to naudu klientam.
Pie manis klients var justies ļoti ērti. It visā ir skaistums, ja arī klients jūtas nedroši, pie manis sesijas laikā cilvēki uzplaukst. Kā saku- katrā rētā savs skaistums. Ļoti daudz runāju ar klientiem sesijas laikā- stāstu, ko redzu - cik viņi labi izskatās, kā labāk pozēt, ko darīt un ko nedarīt, ko vilkt mugurā uz foto sesiju. Kā arī meklēju katram individuāli labākas vietas un telpas sesijām. Esmu “savējais” fotogrāfs katram klientam.
Kā tu sevi pilnveido, kur gūsti iedvesmu, vai esi ko interesantu izmēģinājusi, iedvesmojoties no citiem?
Domāju fotogrāfam ir tā pat ka dziedātajam, aktierim, režisoram vai māksliniekam - ja viss rit pārāk skaisti, tad īsti nevar noķert mūzu.
Ļoti palīdz foto sesiju idejām - filmas, kas ir uzņemtas 50/60 gados, ļoti skaisti kinematogrāfiski skati no kuriem var tā iedvesmoties, piemēram 1961 gada filma '' Breakfast at Tiffany's'' katrs kadrs kā bilde!
Ļoti iedvesmo mani 50/60 gadu kino dīvu biogrāfijas un bildes, melnbaltais foto, Vogue žurnāls un cilvēki uz ielām.
No pasaules fotogrāfiem mani fascinē - Terry Richardson, Helmut Newton, Juergen Teller, Ellen von Unwerth darbi. Šie fotogrāfi šokē un liek reizēm pat novērsties no bildes vai liek izjust dažādas ne tik jaukas emocijas skatoties šo fotogrāfu darbus, bet tāds jau ari ir fotogrāfijas mērķis- likt aizdomāties.
Bieži vēroju citu fotogrāfu darbus- tīri, lai paskatītos, kā viņi tehniski ir tikuši galā ar kompozīciju un gaismām.
Fotogrāfam ir jābūt acīgam un gudram tādā ziņā, ka viņš spēj pamanīt kadru un situāciju, kuru ir vērts nofotografēt, kas nefotogrāfam paliktu ārpus ievērības rakursa.
Lasījām, ka tev ir interesants bezmaksas projekts, pastāsti par to!
Vēlos iemūžināt un veidot skaistas dienasgrāmatas/reportāžas par māmiņām, tētiem, vecvecākiem bērniņa gaidīšanas laikā un tad vēlos arī doties māmiņai līdzi uz slimnīcu, kad bērniņš nāks pasaulē un iemūžināt māmiņas un bērniņa satikšanos mirkli un emocijas!
Procesu no paša dzimšanas momenta nevēlos iemūžināt.
Idejiski aicinu pieteikties visas māmiņas, kurām mazulītis nāks pasaulē sākot ar 2017. gada martu ( jo janvārī, februāri es pati fotogrāfe visticamāk nebūšu Latvijā)
Projekts noteikti būs ilgtermiņa! Pagaidām ir pieteikusies tikai viena mamma, bet es par to nebēdāju, jo zinu, ka man viss izdosies, agrāk vai vēlāk un īpašās mammas ar bērniņiem atradīs mani un pieteiksies! Tāpat vien jau šī ideja man neradās, tam tā būs būt.
Es, kā fotogrāfs gribu radīt bildi, kurā ir ietverta vislielākā beznosacījuma mīlestība, patiesākās emocijas un lielākā laime vienkopus.
Viens no taviem foto darbiem ir izturējis konkursu un iekļuvis ceļojošā foto izstādē pa Latviju, pastāsti arī par to!
Par godu LR6 – Latvijas Universitātes Radio NABA 14. dzimšanas dienai tika izsludināts fotokonkurss par tēmu „Pī”. Konkursa noslēgumā tiek veidota ceļojošā fotoizstāde un labāko darbu autori ieguva balvas.
Konkursa tēma „Pī” rosina vizuāli parādīt bezgalību, cenzūru, nejaušību. Šī skaņa paslēpj to, ko cenzūras dēļ nedrīkstētu dzirdēt. Pī jeb π ir iracionāls skaitlis, kuru nevar uzrakstīt precīzi — decimālajā pierakstā tas ir bezgalīgs. Katrs fotokonkursa dalībnieks var parādīt savu redzējumu par pī. Aicinām darbos radoši paust redzējumu saskaņā ar savu oriģinālo vēstījumu un apspēlēt kādu sev aktuālu motīvu. Kas tajā būs redzams, paliek katra paša ziņā. Nepastāvot nekādiem tēmu ierobežojumiem, galveno uzmanību pievērsīsim bilžu kvalitātei – tām jābūt pietiekami lielā izšķirtspējā. Tēma ir plaša un neaizmirsīsim – iztēlei robežu nav!
Kompetenta žūrija vērtēja darbus pēc to mākslinieciskās un tehniskās kvalitātes, idejas un atbilstības konkursa radošajai tēmai. 25 žūrijas izvēlēti darbi tika apbalvoti un piedalās ceļojošā fotoizstādē "14x14".
Mans darbs, kas iekļuva fotoizstādē ir bilde, kas fotografētā 2016 gada vasarā. Tikko biju iegādājusies savu fotokameru gāju cauri “Vērmanes” dārzam gar soliņiem , kur onkuļi, katru dienu vasarā spēlē šahu. Noķēru ļoti baudāmu mirkli no divu vīru šaha spēles. Darba nosaukums ir ''Bezgalīgie šaha gājienu varianti”
Nākotnē gribētu izveidot savu personālizstādi ar visiem saviem labākajiem darbiem vai izveidot skaistu fotogrāmatu!
Pastāsti mums vairāk par MACRO pasauli, kas tas ir un kā nonāci pie vēlmes bildēt arī ko tādu!
Mums foto skolā ( Ronalda Šulca) bija tāds uzdevums, vienā no mājasdarbiem fotogrāfēt MACRO bildes, tīri tā, lai būtu izpratne, kas tas īsti ir.
Tas ir ļoti sarežģīts process, jo kameras objektīvs ļoti tuvu jāpietuvina lietai, ko vēlies fotografēt, bet tā vairs neko nevar redzēt uz aptuvenu saprašanu un izjūtu tik jāspiež poga un jācer, būs kadrs vai nebūs! :)
Macro ir ļoti tuvs pietuvinājums jebkurai lietai, kā caur lupu. Macro bildes paver iespēju uzlūkot pasauli, kā to redz dažas mazākas radības. Jo pati parastākā un ikdienišķākā lieta būtiski atšķiras pietuvinājumā no tā kā mēs to redzam normālā izmērā. Pat parasta papīra lapa izskatās pēc kāda raupja celtniecības materiāla.
Kas, tavuprāt, ir grūtākais fotogrāfa darbā? Vai ir bijuši kādi īpaši atšķirīgi, lieli izaicinājumi?
Fotogrāfs sevī ietver 5 profesijas - psihologs, režisors, mākslinieks, orators un tehniķis.
Foto sesija prasa visas maņas vienlaicīgi - jāspēj pielāgoties laikapstākļu maiņām , ātri reaģēt, ja gadās tehniskas ķibeles un dažādi cilvēciski faktori.
Gatavošanas kāzu fotografēšanai satrauc mani visvairāk, jo jāuzmanās , ko es ēdu, ko daru, sevi jāsāk saudzēt dubultā, jo kāzu dienā fotogrāfam jābūt vislabākajā gatavībā un veselībā. Tā ir liela atbildība jaunā pāra priekša.
Ir milzu uztraukums, par to vai viss izdosies, kā būs, kāda būs komunikācija stresa dienā jaunam pārim ar fotogrāfu, kādi būs viesi, vieta un laikapstākļi, vai viss būs pēc plāna, vai pārim būs bērni, kuri varbūt sāks niķoties vai varbūt sāksies lietusgāze vai tehnika pēkšķi nedarbosies.
Vēl man, kā fotogrāfam jāmācās ne tik emocionāli uztvert kritiku un klientu atsauksmes.
Pēc horoskopa esmu vēzis, ļoti jūtīga un mātišķa zīme, man katra sesija ir viegls pārdzīvojums . Pirms sesijas domāju - vai viss sanāks, vai patiks? Sesijas laikā domāju - vai klients labi jutās? Tad vēlāk jau nododot bildes un gaidot klienta reakciju un atbildi vēstulē atkal sāku stresot- kādēļ pēc bilžu saņemšanas klients tik ilgi neatbild, kādēļ bija tikai atbildē ''Paldies!” Varbūt šī atbilde nozīmē ka bildes īsti nav palikušas?
Ir reizes, kad liekas, ka varbūt klientam ne gluži 100% patika bildes, tad nedēļām ilgi analizēju, ko izdarīju ne tā.
Man jāmācās vieglāk uztvert šo profesiju un to, ka ne vienmēr visiem viss 100% patiks.
Ierasti fotogrāfiem liels izaicinājums ir strādāt fotosesijās, kad ir mazi bērni. Man tās ir vienas no mīļākajām sesijām.
Bērnu foto sesijas man nav sarežģītas, ir sava tehnika un paņēmieni, lai bildes sanāktu, pat ja bērniņš ir ļoti aktīvs un viņam nav vēlmes fotografēties tajā dienā.
Principā fiziski man nav nekas par grūtu laba kadra dēļ- varu kāpt kokā, brist jūrā ar drēbēm, gulties uz asfalta...
Ir klienti, kuri pēc sesijas atzīst, ka tik jautru fotosesiju dzīvē nav pieredzējuši. Daru tiešām visu, lai dabūtu labāko kadru un klientiem nāk smiekli :D
Lasījām, ka piedāvā arī ekskluzīvas ūdens-fotosesijas, pastāsti par tām!
Ūdens-fotosesijas ir vienas no fiziski grūtākajām, taču darbs ir aizraujošs. Šīs sesijas fotografēju Ronalda Šulca fotostudijā. Tur ir aptuveni 3x3 metrus liela ūdensduša, no kuras tek ūdens. Modeļiem nedaudz grūtības sagādā spēja saglabāt sejas izteiksmi, itkā ūdens tiem netecētu ne acīs, ne mutē, lai nav tā ka katrā kadrā saviebta seja no ūdens. Sesijas laikā no ūdens ir milzīgs troksnis, kā dēļ modeļi nedzird īsti ko saku- tad nu es vai nu pozas rādu pati vai eju iekšā ūdenī modelim to teikt, lai sadzird.
Pat, ja uz beigām ūdens paliek remdens , modeļiem jāsaglabā sejas izteiksme nemainīga un nedrīkst sākt trīcēt un domāt par to, jo ķermeņa un sejas valodā parādās viss, ko cilvēks jūt/domā un to ļoti labi pēc tam redz bildē!
Pastāsti par projektu fotogrāfs + gids? Kā radās šī ideja?
Ideja radās vasarā! Bija karsta saulaina vasaras diena, zvanīja telefons. Zvans bija no Kipras, no cilvēka uzņēmēja!
Viņš runāja krievu valodā un lūdzu vai nevarot viņam izveidot bildes pie dažādiem apskates objektiem Rīgā. Vajadzēšot bildes viņa mājaslapai un youtube kanālam.
Es biju sabijusies, kā apšu lapa - nopietns klients no ārzemēm; es fotogrāfs jauns un zaļš, toreiz tikai ar 2 mēnešu pieredzi, kurš maz pieredzējis. Bet es nebaidījos un piekritu izaicinājumam! Uz fotosesiju ņēmu līdzi savu draugu un atbalsta personu fotosesijās – Daumantu Vidiņu ( LR1 laika apstākļu vīrs, gids, astronoms)
Tad kaut kā ļoti dabiski viss mums izdevās, Daumants, kā jau ģeogrāfs sāka stāstīt vēsturi par Ŗīgu un nozīmīgiem apskates objektiem, es paralēli tam aktīvi fotogrāfēju.
Beigās pēc sesijas mājās pārdomājot visu sapratām – Hei, tā taču ir biznesa ideja - fotogrāfs + gids apvienojumā ir labs izklaides veids.
Domāju nākamajā vasarā vairāk strādāšu pie reklāmas un ļoti ceru, ka šādu projektu mums būs vairāk un aicinām jebkuru, kuram ārzemju viesi ierodas Rīgā piedāvāt šādu izklaidi- ekskursija pa Rīgu/ Latviju gida pavadījumā un profesionāla fotogrāfa pakalpojumi.
Noslēgumā uzraksti Māmiņu Kluba vecākiem un bērniem kādu novēlējumu svētkos, un pie viena pastāsti, kur var uzzināt vairāk par taviem pakalpojumiem?
Mīļās mammas un tēti Jūs darāt visskaistāko un vērtīgāko darbu pasaulē- audzināt jaunus, skaistus, gudrus , foršus cilvēkus.
Lai Jums pietiek spēka darīt šo atbildīgo darbu!
Mazs ieteikums vecākiem, kuri dodas uz ģimenes foto sesijām un ir ieplānojuši visu pēc labākā scenārija, bet, ja tomēr tā nenotiek, nevajag raizēties.
Ja arī fotosesijā bērniņš pēkšņi sāk niķoties un liekas foto sesija ir izgāzusies, tad ticiet man, tā nav.
Labs fotogrāfs pat ar niķīgu bērniņu spēs radīt labas bildes un beigu beigās, sevišķi pēc gadiem - tās niķu bildes visiem būs vēl tuvākas un mīļākas un smieklīgas nekā tās glīti pozētās.
Katrs profesionāli noķerts kadrs pie fotogrāfa ir piepildīts ar atmiņām, kuras būs vienmēr mīļas ģimenei!
Vēl intervijas noslēgumā gribētu iedrošināt ikvienu uzdrošināties darīt, to ko sirdī patiesi vēlies. Lielisks piemērs ir mans stāsts. Man patreiz ir 28 gadi , visus šos gadus darīju dažnedažādus darbus, bet jutu, ka neesmu īsti savā vietā un sevi atradu beidzot tā pa īstam tikai šovasar.
Biju atgriezusies no Holandes, sapelnījusi sūri, grūto naudu un riskēju nezinot vai man vispār, kas izdosies - visu naudu ieguldīju fotogrāfa karjerā. Neilgi pēc atgriešanās Latvijā pieteicos foto kursiem , nopirku fotokameru un ieliku mazu ziņu Facebook, ka esmu sākusi fotografēt. Notika neticamais un jau pēc 6 mēnešiem varu lepoties ar nobildētām 3 kāzām, 5 kristībām un 30 dažādām fotosesijām, tajā skaitā, bildēju arī reklāmas materiālus dažādiem biznesa mērķiem.
Ar to visu gribu teikt - nekad nevar būt par vēlu sevi atrast - galvenais ir uzdrīkstēties un darīt to, ko tu vēlies.